Biznes

Sejfy – informacje, które warto wiedzieć

Sejfy są w zasadzie już dzisiaj codziennością wielu mieszkaniach. Praktycznie każdy z nas przechowuje w domu cenne pamiątki osobiste, czy po prostu gotówkę i z tego względu coraz więcej osób myśli o ich jak najlepszym zabezpieczeniu ich na wypadek włamania czy przypadkowego uszkodzenia na przykład pożarem.

Owszem można sobie zadać pytanie czy warto taki sejf kupić, przecież każdy złodziej  może go otworzyć. To niestety nie jest prawdą, nawet najprostszy sejf wymaga nieco pracy by dostać się do jego wnętrza. Kupując sejfy z certyfikatem bezpieczeństwa, z tak zwaną klasą bezpieczeństwa możemy być pewni że złodziejowi zejdzie dłuższą chwilę zanim się do niego dostanie, a przy okazji narobi sporo hałasu i prawdopodobnie będzie zmuszony uciekać bo już przyjadą mundurowi na zgłoszenie.

Co oznaczają klasy sejfu? Czy sejfy je posiadają?

Nie wszystkie sejfy posiadają kasę bezpieczeństwa. Klasa bezpieczeństwa to nic innego jak potwierdzenie przez jednostkę je testującą czy dany sejf spełnia odpowiednie normy bezpieczeństwa w przechowywaniu przedmiotów wewnątrz.

Paradoksem jest że najtańszy sejf z przyznaną klasą bezpieczeństwa na przykład S1 jest już około 20% droższy sejfu bez tej klasy bezpieczeństwa. Zatem odpowiedzcie sobie państwo sami czy przy kwocie wydanej około 1000 zł warto oszczędzić 200 zł kosztem bezpiecznego przechowywania gotówki czy ważnych dla siebie przedmiotów.

Sejfy i alternatywy dla nich

Oczywiście sejf nie rozwiąże problemu z włamaniem do domu. Trzeba pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa chociażby takich, że klucz do sejfu trzeba trzymać schowane najlepiej w innym pomieszczeniu. Przy zamkach elektronicznych nie zapisujmy kodu PIN na karteczkach trzymanych wraz z innymi dokumentami w barku, czy w jakiejś szufladzie.

Sejfy to jedna z alternatyw bezpiecznego przechowywania wartościowych rzeczy. Ale czy komuś chciałoby się przechowywać je w bankowej skrytce depozytowej. Taka skrytka jest stosunkowo droga i po trzech latach przechowywania w niej przedmiotów zwróci nam się koszt zakupu sejfu. Do tego sejf mamy pod ręką, nie musimy wyjeżdżać z domu by schować gotówkę, czy inne ważne dla nas przedmioty.